Vabakutselise üksildus


Milline unelm. Sa saad teha tööd enda graafiku järgi, ei pea hommikusöögiga kiirustama, vahepeal saad teha ühe uinaku keset päeva, seejärel täies rahus kohvit juua ja sa ei pea vaevama ennast, et kolleegidega viisakusest tühjast tähjast rääkida tuleks. Sa saadki fookuse panna sellele, et olla väga produktiivne.
Üksindust on vaja isiksuse arenguks- see on see aeg, mis kulub eneseanalüüsiks, mõtete sorteerimiseks, möödaniku vaagimiseks ja uute plaanide tegemiseks.

Nii äge, kui taasavastatud vabadus ka ei oleks, hakkab ajapikku midagi muutuma. Sa saad aru, et enesedistsipliin on väga suur roll vabakutselise elus ja mingil hetkel tabad ennast mõtlemast, et igatsed seda tüütut töökaaslast.
Mis juhtub siis, kui sul pole kedagi enda kõrval kellega rääkida kõige popimast tv sarjast, kiruda mingit situatsiooni ja üleüldse elust olust muljetada?
Äkki oled avastanud, et sa oled rohkem elevil, kui täiesti suvaline inimene sinuga vestlema tuleb, see on sellepärast, sest sa igatsed ja vajad suhtlemist. Üksinda ajaveetmine peaks tervisele hea olema aga mingist hetkest on isoleerituse tunne kergelt tekkima.

Te olete ehk juba aru saanud, et sel korral ei tule siit teksti kuidas saada paremaks fotograafiks ja kuidas ennast õigesti turundada. Vabakutselise elu võib olla väga nauditav aga ma soovin sel korral rääkida selle pahupoolest. See on midagi, mis kimbutas mind aastaid ja vahepeal tuleb see vastik kutsumata külaline mind endiselt kiusama. Tema nimeks on ÜKSILDUS.


Uuringud on tõestanud, et üksildus ja isolatsioon võivad meie heaolu tugevalt allamäge viia, selle kahju tervisele võrreldakse isegi alkoholi ja tubakatoodete liigtarbimisega. Kauakestev üksildustunne põhjustab varem või hiljem tugevat depressiooni,muudab inimese kergesti haavatavaks, tekitab ahastust ja enesehaletsust


Jagan Teiega 7 erinevat näpunäidet kuidas mina üksindustunnet peletasin.

(Olen tahtnud antud kirjatükki juba paar aastat avaldada, nüüdseks on meid kimbutamas covid eriolukord, millega ma seda postitust kirjutades pole arvestanud.)


1. Tausta müra

Kõige olulisem on see, et sa ei poleks liiga pikalt vaikusest ümbritsetud. See muutub rusuvaks isegi introvertidele.
Mina vajan igatahes enamuse ajast pidevat suminat enda ümber, seetõttu oli raadio ostmine üks esimestest asjadest minu ostunimekirjas. Lisaks raadiole on abimeheks ka harivad youtube videod või podcastid, vahepeal võiksid premeerida ennast mõne seebika vaatamisega. Tausta sumin loob üksinda kodus olles mulje nagu käiks elu sinu ümber. Üksikule hundile hea viis pettekujutelma loomiseks.


2. Vaheta keskkonda

Isegi, kui sul on ääretult sümpaatne kodukontor, siis 5 või enam päeva nädalas samas keskkonnas võib olla liiast.
Vahepeal pakkisin oma asjad kokku ja läksin ülikooli istuma. Isegi, kui ma tuttavate peale ei sattunud, siis jäin elust olust muljetama garderoobi tädidega
või isegi ülikooli rahva sumin tegi minu üksikule hingele pai.

Teine variant oli minna kohvikusse, isegi kui mul oli taskus viimased 5 EUR. Võtsin selle eest ülehinnatud kohvi ja maiuse ja tegutsesin sumina keskel. Isegi tunnike teises keskkonnas päästab palju. Liikusin võimalusel peaaegu alati jalgsi tagasi koju, see aitab hoida nii keha kui ka vaimu vormis.

Kolmas variant  eeldab küll normaalse sissetuleku  olemasolu aga  coworking-lahendused on muutumas aina populaarsemaks, need  sobivad ideaalselt vabakutselistele. Suure tõenäosusega on sul võimalus luua seal ägedaid tutvusi teiste individuaalidega.
Uudista nt Worklandi

Olgu sinu valik mis tahes, väikene vaheldus annab sulle võimsa positiivse laengu!

3. Tee tööd intervallidena
Üksinda töötades on kerge tekkima olukord, et teed tööd ilma pause tegemata. Ühel hetkel avastad, et oled 8 tundi järjest arvuti taga tegutsenud. Ilmselgelt ei ole selline käitumismuster sinu tervisele hea.

Luba endale vähemalt paar korda nädalas lõunapaus kodust väljas, eriti hea kui saad teha kasvõi kiire lõunasöögi pereliikme või sõbraga. Rahakoti sisu ei luba süüa? Tee üks  jalutuskäik parki või uudista lihtsalt poodides – lühike vestlus klienditeenindajaga aitab sind tuua tagasi päris maailma ja ehk isegi natukene sotsiaaliseerumise tassi täita.

4. Ühine online grupi/workshopiga

Ma olen suur workshoppide pooldaja, olen käinud üksinda koolitustel üle euroopa, saanud sõpru-mõttekaaslasi väga erinevatest valdkondadest.
Juhul, kui sind workshopid ja üritused ei intrigeeri, eriti mõte üksinda minemisest, siis soovitan sul vähemalt ühineda sotsiaalmeedias enda jaoks huvipakkuva grupiga ja algselt seal endale tutuvusringkond luua, leida ühise sihiga inimesi, kohtuda ja tegutseda eesmärkide nimel.
Välismaal elades oli Fb fotograafide grupp alati esimene millega liitusin ja kontakte otsisin.
Lisaks sotsiaalmeedia gruppidele soovitaksin sul ennast pidevalt harida ja vaadata mida pakuvad sulle erinevad koolituskeskkonnad.
Soovitan harivaid videosid, kus koolitaja suhtleb sinuga otse.

5.Planeeri üks lõbus õhtu sõprade või pere seltsis

Date night kaaslasega, mõnus õhtupoolik parima sõbrannaga veini juures või hoopis filmiõhtu pere seltsis. Mitte miskit  ei asenda inimkontakti.
Kui mu meeleolu langema hakkas ja üksinduse pisik põue puges, siis helistasin sõbrale või pereliikmele, et teha üks ühine lõuna. Eriti win win oli siis, kui ka teine osapool elas vabakutselise elu. See tähendas mitme tunni pikkust lõunapausi või jalutuskäiku mõtteid vahetades. Mõned tunnid sotsialiseerumist inimese seltsis kellest ma väga hoolin täidab südame rahulolu ja armastusega.

Ära kunagi mõtle, et aeg pere või sõprade seltsis on raisatud aeg, sest see ei too raha sisse . Väärtusta alati lähedasi, sest üksindus mängib vastikuid trikke meie mõistusega, depressioon ja ülemõtlemine ei aita sul kuidagi olla produktiivne, mis omakorda ei too raha sisse.

6. Kaalu lemmiklooma võtmist

See variant ei sobi kindlasti paljudele ja lemmiklooma võtmine ei tohiks olla asendus inimkontaktile. Aga kui oled tööd tegemas päevast päeva koduses olus, siis soe karvakera kaisus ei tee kindlasti paha. Lemmiku võtmine distsiplineerib, õue jalutama minek on kohustuslik (kui sa just reptiili ei võta) ja  ära häbene vahel endaga kõva häälega rääkida, nõu pidada, inimesed võivad sind ogaraks pidada, kui teed seda üksinda, loomaga ehk mitte niivõrd. Ühest karvasest pereliikmest peaks sirguma tõeline “vestluskaaslane”, ja mis peamine, temal on sind aegade lõpuni ära kuulata. Kusjuures mul oli aastaid uhke karvaga merisiga, ta sõitis minuga kõikjale kaasa. Äge kutt oli.
Merisiga tembeldatakse ekslikult laste loomaks mida ta kindlasti ei ole, mu süda tilgub verd, kui see lapsele väntsutada antakse. Kindlasti sooviksin  südamele panna, et lemmik on vastutus aastateks, mitte hooajakaup. Mul ajab vere keema, kui näen sotsiaalmeedias postitust sisuga “ Mu uuele peiksile ei sobi kass, pakkuge mu truule kiisu miisule armastavat kodu”.
Looma eest hoolitsemine tekitab omajagu väljaminekuid, vajab pühendumist aga truu sõber on seda väärt.

7. Kaalu lisatöö võtmist

Lisatöö võtmine on populaarsust kogumas, eriti täheldan seda enda sõprusringkonnas. Seda suvatsesin teha ka mina.
Vali endale pisikese koormusega lisatöö.  Esiteks, sa saad oma suhtlemise vajaduse kätte. Teiseks, see annab sulle väikese kuid püsiva sissetuleku, mis võib olla suureks abimeheks, kui käsil on vaiksem hooaeg.

Loodetavasti said minu postitusest natukenegi indu ja saad aru, et üksinduse tundmine on levinud probleem, loobu enda haletsemisest ja kaastunde otsimisest.  Asu tegutsema, loo kasvõi iganädalaseid tegevuskavasid/plaane ja ajapikku tunned end taaskord paremini ja naudid vabadust mida vabakutselise elu sulle pakub. Kui seda aga ei juhtu, siis kaalu suuremaid muudatusi enda elus.
Olen sulle abiks, vahepeal piisab vaid ühest- kahest videokõnest minuga, et taasavastada enda ambitsioonid ja siht selgemaks saada.




Kasutatud allikad

http://media.voog.com/0000/0038/5738/files/Toivo_Niiberg.pdf

susanmust

Passionate portrait photographer from Estonia.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More from Portfolio