1.Ei tee koostööd teiste fotograafidega ( jah, sinu konkurendid)
Mäletan, kui ma sain aastal 2008 oma esimese peegelkaamera. Ütleme nii,et ma ei vaevunud aasta jooksul isegi manuaali selgeks õppima, 200 pildi seast tuli ehk isegi see üks õige välja aga olin endiselt arvamusel, et ma olen tegija ja parim. Mul on selgelt meeles, kui ma Orkutis teisi fotograafe jälgisin. Nad postitasid imelisi pilte aga mida tegin mina?
Isekus ja arvamus,et teisele fotograafile küll like ei saa panna, ta on ju minu konkurent. Praegu tahaks endisele minale vastu kukalt anda.
Suure tõenäosusega on teised fotograafid sinu teekonnal suurimaks abiks. Kõik on kunagi alguses olnud ja teinud samu vigu mis sina.
Mine teiste fotograafidega ühistele fotorännakutele, lisaks praktilisele tegevusele saad endale häid ja asjalike sõpru. Võib isegi juhtuda, et just teistelt fotograafidelt saad sa esimesi fotoalaseid tööotsi, olgu selleks assisteerimine, piltide töötlemine või suunab ta sulle kliendi.
2.Ei hinda piisavalt klienditeenindust.
Alustava fotograafina olin arvamusel, et klientide tähelepanu püüdmiseks on tarvis vaid ilusaid pilte facebooki ja instagrami postitada. Segadus oli suur, kui eeldatav klientide sadu tulemata jäi.
Minu viga? Ma ei suhelnud oma potensiaalsete. Jah, sessiooni vältel olen aktiivne , rõõmus ja juhendan. Virtuaalmaailmas oli olukord teistsugune, kui klient oli pildid kätte saanud, siis ma ei julgenud isegi nende arvamust küsida, juhul kui nad rahul pole, siis mina seda kuulda ei soovinud. Või kui klient jättis minu jaoks labasel põhjusel ära sessiooni ja kirjutas väga detailselt lahti miks nii juhtus ja vabandas aga mina vastasin talle vaid “ OK”.
See rikkus igasugused võimalused, et ta kunagi tulevikus minu juurde sessioonile tuleks.
Mida ma olen sellest õppinud?
Vastan klientidele alati esimesel võimalusel, kui ma tean,et lähen kohe sõitu ja ei saa neile vastata, siis teavitan neid,et olen kirja kätte saanud ja vastan paari tunni jooksul. Klient tahab vastust saada kohe ja kui sa sellega venitad, siis suure tõenäosusega pöördub ta järgmise fotograafi juurde.Seega on ainult hea, kui sa annad neile vähemalt märku, et oled kirja kätte saanud ja tegeled temaga esimesel võimalusel.
Annan kliendile täpsed juhised kuidas õige sihtkoht üles leida, soovitan ilutegijaid, annan riietuse nõu, pakun ideid välja. Uurin välja, kas pildistamis asukohas on mugavat parkimis võimalust.
Boonus: suhtle audientsiga, kui keegi sinu pilti kommenteerib, siis ei ole ju raske sinna alla üks like panna ja teda tänada.
Mulle meeldib teistele fotograafidele kaasa elada ja vahel nende pilte kommenteerida.
Minu jaoks on see elementaarne viisakus, et teine fotograaf sellele ka vastab, puhtalt minu arvamus aga ma valiksin igal hetkel teenuse inimeselt kes on suvatsenud mulle vastata, mitte endast arrogantse mulje jätnud fotograaf kes seda hetke ei leidnud.
3.Ei jälgi piisavalt tausta ja oled suhtumisega, küll ma photoshopis ära töötlen.
Kui tihti on sul olnud olukordi , kui pilti töötlema hakates avastad, et kliendi peast kasvab puu välja või kauni kihlussessiooni tagaplaanil avastad pingil magava kodutu?
Esimene olukord on väga levinud aga just teine olukord oli selline mida oleks võinud teha paremini.
Poole pildistamise peal avastasin, et täpselt paari taga on magav kodutu. Mida ma tegin?
Mõtlesin,et mul on neist ilusad kaadrid juba olemas ja küll ma ka sellele kodutu ära tuunin. Ütleme nii, et kodutut on palju raskem ja ajaliselt kulukam ära töödelda, kui peast välja tulevat puud.
Minu nõuanne?
Kui avastad, et tagaplaan ei paku ilusat vaadet, siis suuna lihtsalt klient mõne sammu võrra edasi või otsi uus lokatsioon.Ära karda seda neile öelda, sina oled juhtival postisioonil ja tõenäoliselt nad ei hammusta 😉
Kindlasti lihtsam, kui sinu hilisem närvi ja ajakulu,kui selle tegemata jätad.
4.Klientidel pole alati õigus.
Loomulikult ei olnud mul sel ajal tugevad teadmised kõigest ( ei ole ka praegu) aga üks kindel asi mida ma teadsin, oli teadmised fotograafias aga puudus julgus .
Portfoolio täiendamise ajal oli mulle iga kliendi saamine oluline, seega ei hakanud ma neile pikalt rääkima, mis ja kuidas parem oleks. Lasin kliendil endal võtta liidri rolli, samal hetkel teades, et ega sealt ilusat materjali niimoodi ei tule.
Pildistamise aeg ja asukoht
Läbi aegade olen saanud palju üllatunud rekatsioone, kui ma neile ütlen, et suvisel ajal keset päeva rannas pildistamine pole üldse hea idee. Nemad näevad asja teisiti, ilm on ilus, siis tulevad kaunid pildid.
Reaalsuses tulevad pildid tugeva varjuga ja sina kui fotograaf näed taaskord palju aega ja vaeva varjude ja laikude eemaldamiseks. Lisaks intensiivne päike pimestab ja klient saab endale toreda galerii täis kissitavaid silmi.
Mida selga panna
Olen kliendile alati öelnud, et kandku mida soovib, põhiline on see, et ta ennast ise hästi ja mugavalt tunneks.
Aga kui sulle saabub kaamera ette inimene kellel on nii neoonroheline kampsun, et paneb nurga taga suitsetavad teismelised hirmust politsei eest jooksma, siis tead et olukord on jama.
Sellistel hetkedel mõtled, miks ma ei võinud talle öelda, et neoonsed värvid ja väga kirevad mustrid ei ole hea idee.
Mida ma olen praeguseks õppinud?
Palun endiselt kliendil riietada täpselt nii, et ta end hästi tunneks aga rõhutan seda, et less is more ja neutraalsemate toonidega sobib paremini ümbruskonda.
5.Oskus öelda ei
Sulle kirjutab klient ja räägib oma soovidest kuidas tema fotosessiooni ette kujutab ja kuidas kõik kulgema peaks, tagatipuks saadab ta sulle teise fotograafi tehtud pildid ja ütleb, et sooviks sarnaseid.
Sa tunned juba alguses,et see klient ei ole sinu jaoks.
Aga vot, mina olen mitu korda ämbrisse astunud, sest kliendi saamine ja mingigi tasu oli seda väärt. Reaalsus on see, et ei ole.
Küll mult on nõutud RAW faile, sest minu fotograafia stiil ei olnud ikka nii helge nagu pinteresti fotodel või öeldud,et pildid on normid aga enda lõust ei meeldi. Ütleme nii,et sellised olukorrad tekitavad frustratsiooni ja alguses elasin ma selliseid olukordi palju raskemini läbi, kui praegu.
Möödunud aastal kirjutas mulle neiu ( nimi muudetud) kes oli kõikide eelolevate näidete õudusunenägu. Võib olla oleksin mõned aastad tagasi oma uhkuse alla surunud ja selle sessiooni läbi viinud ja tõenäoliselt seda hiljem ka kahetsenud.
Kairi
Kas Tartus pilte saaks?
Fotograaf Susan Must
Tere Kairi.
Võtan broneeringuid järgmiseks nädalaks.
Kas sobivad ka ajad nädala sees või vaid nädalavahetuseks?
Kairi
Ma tahaks oma poisiga pildile tulla. Rannas näiteks teha…leidisn teise fotograafi pildid, kas saaks selliseid?
Fotograaf Susan Must
Hea Kairi, sel juhul soovitan sul pöörduda antud fotograafi poole 🙂
Kairi
aga me tahaks vaid paari pilti, palju see läheks?
Fotograaf Susan Must
Miinimum sessiooni aeg minult tellides on 30 minutit ja hinnaks 80 eurot.
Kairi
äh aga me tahaksime vaid paari klõpsu, töötlema otseselt ei peakski.
Fotograaf Susan Must
Kairi, ma olen ennast aastaid fotograafias harinud, materiaalsetest kuludest rääkimata. Mul on enda käekiri ja olen oma hinda väärt.
Soovitan Sul pöörduda FB-s hobifotograafide gruppi ja olen kindel, et saad selle mida soovid 😊
6. Üritasin olla meister igas valdkonnas.
Olles turul uus oli mulle oluline saada kliente ja olin nõus vastu võtma mistahes pildistamis otsi. Tahtsin olla meister kõiges: kinnisvara, üritused, buduaar, pulm, beebid.
Reaalsus on see, et sa ei saa kõiges hea olla.
Leia see valdkond, mis sulle rõõmu pakub ja täienda ennast.
Mina keskendun eelkõige portreele, armastan dokumenteerida perekondi, jäädvustada naiste ilu, paaride sessioonil võluda välja ehedad emotsioonid.
Olen võtnud eesärgiks lähitulevikus jäädvustada rohkem pulmi, seega olen hakanud lugema rohkem vastavat kirjandust ja ennast selles valdkonnas harima.
7.Võrdlesin ennast teiste fotograafidega
Vaatasin pidevalt teiste fotograafide töid ja hakkasin ennast võrdlema.
“ Ma ei saa kunagi sellise tasemeni”, “ Ma alustasin enda karjääriga ikka liiga hilja,ma ei jõuagi eesmärgini”
On tuttav olukord?
Ma tean, et see on keeruline, jõudsin ka alles hiljuti sellele arusaamale aga palun lõpetage kohe. See on igati okei, kui saate teistelt inspiratsiooni aga enese võrdmeline ei too sulle mingit kasu, enesekindlusele see tõuget ei anna.
Leia enda unikaalne stiil ja ole järjepidev, meil kõigil on oma “käekiri”
See hetk, kus ma hakkasin ajama vaid enda rida ja lõpetasin enese võrdlemise teistega, tõi mulle kasu ja andis postiivse tõuke karjääris.

Leave a Reply
More from Portfolio

Keegi on sinust alati parem
Keegi on sinust alati parem, aga kas tasub end sellest norgu lasta?

6 põhilist brändingu viga mida fotograafid teevad
Väikeettevõtete omanikel on palju asju mille pärast muretseda. Kõige suuremaks mure allikaks on see, kuidas näidata ennast potentsiaalsetele klientidele ja […]

Olukorrad, millega sa enda fotograafi ei rõõmusta
Ausalt ja avameelselt olukordadest, millega sa enda fotograafi just õnnelikuks ei tee.

Olukorrad, millega sa enda fotograafi ei rõõmusta. 2.osa
Olukorrad, millega Sa enda fotograafi ei rõõmusta.
2.osa

Kuidas endale fotograafi valida
Nõuanded fotograafi valikuks

Vabakutselise üksildus
Vabakutselise elu pahupool
Recent Comments