Olukorrad, millega sa enda fotograafi ei rõõmusta


Sel korral räägiksin ausalt ja avameelselt olukordadest, millega sa enda fotograafi ei rõõmusta.
Selle postituse eesmärk ei ole kedagi maha teha, pigem harimise eesmärgil ja näidata, et kõigele leidub mõistlik lahendus.
Antud punktid on kirja pandud põhiliselt oma ja teiste loomeinimeste kogemuste põhjal.
Kuna list kujunes üsna pikaks, siis otsustasin teha postituse 2. osaliseks.
Mõnusat lugemist ja mõistvat suhtumist.
Kui sa lähed sessioonil olles kaaslasega tülli

Kallis mees, palun ole enda perekonna ja ka minu vastu lahke. Kahjuks olen pidanud liiga tihti kogema olukorda, kus õhinal  naine toob enda kallima sessioonile aga teine pool ei ole sellest üldse vaimustuses. Vahepeal juhtub nii, et seda tuleb valju hääle ja hoiakuga välja näidata, tülpinult ohates, pööritades silmi ja isegi vahel kostes, et ma ei tahtnud kunagi sellele mõttetule sessioonile tulla. Sa  tekitad endale, enda kaasale ja loomulikult minule stressi. Ma kohtlen klienti täpselt nii nagu ma tahaks, et nad kohtleks mind. Seega, minu jaoks on see ääretult alandav olukord ja ma tunnen, et ükski summa ei ole sellist kohtlemist väärt.

 Mingil hetkel kuulen kuidas naine moosib ja sosistab  enda kallimale, et kui ta nüüd hästi käitub, siis võib hiljem kodus isegi ühe õlle juua.

Võib olla  selline käitumismuster ongi teie igapäevaelu üks osa, aga mõelge nüüd kolmanda osapoole peale, kellele on selline vaatepilt väga harjumatu . Teil on ehk pärast fotosessiooni ammu ununenud kuidas te üksteist minu kuuldes maha tegite, aga mina pean veel mitmed päevad pärast teie pilte töötlema, endal kibe mekk kurgus.

 Seda suuremaks lähevad mu üllatunud silmad, kui sa laed minu tehtud foto sotsiaalmeediasse ülesse ja paned pealkirjaks „ minu kõik, minu armastus. Inimesed  austage ja armastage üksteist“

Minu nõuanne, kuula lihtsalt minu juhiseid. Mida kiiremini sa minuga koostööd teed, seda valutumalt ja kiiremini sessioon möödub ja sa juba pääsedki koju.
Lisaks saad rahuloleva naise ja ehk ei pea tulevikus lahutusprotsessi käigus nuputama, et mida sa küll valesti tegid.

Minu palve, päriselt ka hoidke ja austage üksteist. Ärge alandage üksteist minu nähes. Ma väga armastan enda tööd ja minu suurimaks rõõmuks on saada ehedad ja armastust täis kaadrid, mitte pildid kus üks osapool oleks pääsemise nimel nõus vabasurma laskuma.
Lisaks võtke teadmiseks, ma teen endast kõik oleneva, et te tunneksite end minu seltsis pingevabalt!

Kui Sa pole nõus minuga koostööd tegema

see on sujuv üleminek esimesest.

Kas olete minu puhul märganud, et näiteks paaride puhul ei luba ma neil peaaegu üldse mind vaadata?

Jah, sest paari sessioon on vaid teie kahe jaoks, mina olen vaid selle kire ja armastuse jäädvustaja, et teil tuleviku tarbeks helged mälestused oleksid. Teil ei ole absoluutselt mingit kohustust seista staatiliselt paigal nagu oleksite tagasi algklassi kooli pildistamisel ja oeaksite pingsalt naeratades mind vaadama. Väga paljude puhul on see paras katsumus, aga nad tulevad toime ja siis ongi need kes ei ole nõus minu juhendamist kuidagi omaks võtma.

Nemad tahavad ainult oma käe järgi ja teavad ise kuidas on kõige parem.
Kõige enam saan vastuseks, et hetkel ei taha küll seda poosi võtta aga eks järgmisel korral võime proovida.

Kullake, me mõlemad teame, et teist korda ei tule….

Kui Sa hilined

Kindlatel hooaegadel nagu seda on sügisessioonid, Jõulusessioonid ja sel aastal isegi, kui meile anti mõneks päevaks lund, on minu jaoks üsna täis pakitud. See omakorda tähendab seda, et olen hoolikalt graafikut sättinud. Sellegipoolest on paljud inimesed arvamusel, et sessioon algab alles siis, kui nemad on kohale jõudnud.

Ei ole, kui me lepime kokku kl 11, siis nii ka on.

 Kas teate, et enamuse ajast liigun pildistama jala, et püsida terve ja olla aktiivne?
Üldiselt jõuan asukohta ca 15 minutit varem, et tutvuda võimalustega kus pildistada. Ma ei saa vahepeal soojas autos ootel olla. Ja nüüd kujutage ette olukorda kus te annate mulle teada, et olete hilinemas kuna ei suutnud õiget outfiti valida või üks lokike ei tulnud ikka selline välja nagu oleks pidanud. Kõige ebaviisakam on olukord, kui sa jõuad õhinas kohale ja ütled mulle, et jumestus ei ole ikka päris see ja lased mul 10 minutit lisaks veel õues külmetada, senikaua kuni sa end sätid. Jah mul on selliseid olukordi juhtunud keset südatalve või vihmaste ilmadega.
Pole vast üllatav , et pildistaise ajaks olen mina stressis ja külmunud.

Teine südant murdev olukord on sumedad kevad suvised õhtud.

Pildistan sel ajal ainult õhtustel aegadel, et jäädvustada sind maagilisel “golden hour” ja vahepeal isegi blue hour ajal.
Üldiselt pildistan sel ajal vaid ühe fotosessiooni päevas.
( Kui ei leidu just vaprat klienti kes soovib minuga pildistama minna päikesetõusu kl 4 hommikul.)

Ajaliselt on kõik välja arvutatud ja kujuta nüüd  ette seda frustratsiooni kuidas mul Teid oodates kogu see ilu silme eest kaob. See on täpselt sama valus tunne, kui tean, et homme saan hommikukohvi kõrvale nosida šokolaadi aga järgmisel päeval ärgates avastad enda õuduseks, et keegi on selle ära söönud!
( jah, minu nõrkus on söök)

Vahetevahel jääb hilinemine ka ilutegija enda taha kinni, kes on võtnud suhtumise, et tema töö on olulisem ja aega on maa ja ilm.
Siit minu palve, palun olge arvestavad ka teiste osapooltega, üks armetu fotograaf on juba ammu sihtkohas ja külmetab või hoopis vaatab kuidas see kõige ideaalsem päikeseloojang silme eest kaob.

Kallis jumestaja, ühes asjad võid kindel olla, kui sa kavatsed sellise käitumismustri püsivalt kasutusele võtta, siis võid kindel olla, et sa oled inimene keda ma kunagi klientidele ei soovita.

Hilinemise puhul on mul selline reegel,  kui hilined 30 minutilisele sessioonile nt 15 minutit, siis jääb meil vaid 15 minutit pildistamiseks. Sama kehtib iga paketi kohta.
Sinu poolt makstav summa jääb samaks. Seepärast soovitangi ma sul alati natuke enne sessiooni kohal olla.


Kui Sa ei jaga minuga olulist informatsiooni

Olen õppinud, et ebameeldivuste ärahoidmiseks tuleb kõik enne sessiooni konkreetselt läbi rääkida.

Esimene asi mida Sina kliendina võiksid kirjutada on, mis ajal sa sessiooni sooviksid, kas sul on asukoha eelistusi, millised outfiti peale sa mõelnud oled ja  kellega oled tulemas.

Näide. Sa soovid tähistada enda sünnipäeva ja üksinda pildile tulla. Me lepime kokku kindla asukoha ja aja. Kohale saabudes näen sind ja lisaks tervet perekonda!

Või , kui palud mult peresessiooni 4-le ja asukohta jõudes vaatab mulle otsa terve suguvõsa! Lisaks tahavad kõik endast eraldi fotot. Olukord läheb väga kiiresti stressirohkeks liinitööks.

Tegelikult on nii, et valeinformatsiooni puhul on mul õigus sessioon tühistada.

Miks on sellised olukorrad ebameeldivad? Sest olen teinud eeltööd vaid sinu informatsioonile toetudes.  Sa soovid tulla urbanistlikule fotosessioonile üksinda ja me lepime asukohana kokku Patarei Vangla, kujuta nüüd ette, kui keeruline mul on sinna sättida ülikonnas abikaasa ja tüll seelikutes tütrekesed.


Kui Sa ei anna mulle ausat tagasisidet

Kas teate, kui ma kliendile töö edastan ja ma temalt ainsaks vastuseks „Aitäh“ saan, siis olen automaatselt arvamusel, et olen teinud halba tööd ja klient ei ole minuga rahul?
Otseselt ei julge isegi küsima minna, mida ma nüüd valesti tegin. Enamuse ajast põen ma lihtsalt üle, aga……

Millest see tingitud on?

Kindlasti on Teile tuttav stsenaarium, kus teil on käsil vestlus sõbrannaga ja ta hakkab maha tegema teatud juuksurit, kirudes, et ta ei suutnud esimese korraga teha ideaalset soengut/lõikust/värvi, ükskõik et muidu on kodus 6 aastat ise juukseid värvinud.

Minu esimene küsimus on „ Kas sa seda ka juuksurile ütlesid, et sa rahul pole?“

Selle peale tehakse suured silmad ja kostakse „ loomulikult mitte, ütlesin vaid aitäh“

Ma olen kindel, et kui juuksur on mõistlik inimene ja sa talle ausalt ja viisakalt tagasisidet annad, siis

 a.) Ta pakub sulle välja lahenduse

 b.) Seletab sulle ilusti ja viisakalt lahti, et selline protseduur ühe korraga tulemust ei annagi ja tuleb olla järjepidev. Lisaks annab sulle soovitusi, mis hooldusvahendeid kasutada.

Kas sa teeksid teda endiselt maha?

Sama kehtib minu puhul, kui sa kirjutad pärast sessiooni saamist „suured tänud“ ja lisad lõppu veel mitu südamekest ja sõbralikud smiled 😊 😊 😊, loomulikult ei oska ma kuidagi arvata, et sa minus pettunud oled.

Mind ajendas seda punkti kirjutama väga konkreetne olukord. Alles hiljuti jäädvustasin enda klientide olulist päeva, kõik sujus mõnusalt. Mingil hetkel jäin kliendiga pikemalt muljetama, selle raames kostis ta mulle üsna kohkunud toonil, et jumestaja kes temaga tegeles olevat mind maha teinud. Olin teda mõned aastad tagasi pildistanud, aga sain alles nüüd kolmanda isiku kaudu teada, et ma olevat teinud sitta tööd ja keegi ei jäänud minuga rahule. Mina sain neilt vastuseks vaid “ Suured tänud 🙂 ” 

Ma pean ennast üsna mõistvaks inimeseks, kui keegi neist oleks minu poole murega pöördunud, siis oleksime lahenduse leidnud. See on minule lihtsam, kui enesele teadmata antireklaami küüsis vaevelda.

Näide.

„Suured tänud piltide eest Susan, meile väga meeldis kuidas sa meid juhendasid, aga meil on mure fotodega, mõni pilt on liiga pime ja mõnel pildil võiks rohkem kontrasti olla, kas see oleks lahendatav?“

Mul on ikka tulnud olukordi, kus klient palub ühe või päris mitu  pilti uuesti töödelda, sest see ongi võrreldes teistega liiga ülevalgustatud või kontrastne. Senikaua kuni sinu soovid ei lähe vastuollu minu fotograafilise käekirjaga, siis ei ole ka probleemi. Nii lihtne ongi!


Hea koostöö taga on aus ja viisakas suhtlus. Olgem sallivamad 🙂

susanmust

Passionate portrait photographer from Estonia.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More from Portfolio