Olukorrad, millega sa enda fotograafi ei rõõmusta. 2.osa

Kui Sa oled LIIGA aus

Läbi aegade olen sattunud igast olukordadesse aga tuleb tõdeda, et see olukord on selline, mis tõmbab motivatsiooni hetkega maha.

Näiteks.

Aastad tagasi soovis mu tuttav kinkekaarti. Kõik sujus väga hästi, tehing sai tehtud ja kinkekaardi ostja oli õnnelik, siis lausus ta aga kõige ebavajalikuma asja.

Tead, me neidudega tahtsime tegelikult paremat fotograafi, aga ta oli liiga kallis

Wow, ma ei tea isegi praegu mida selle peale kosta.
Aitäh, et sa sekundiga mu eneseuhkuse hävitasid?

Teist varianti on ehk paljud kogenud.

Mulle kirjutab potentsiaalne klient.

Tere Susan, meil on tulemas tüdrukuteõhtu ja asjaga on väga kiire, see toimub juba ülehomme. Me tahtsime tegelikult fotograafi xxx aga ta ei saanud tulla, siis kirjutasime fotograafile sss aga ta ka ei ole saadaval, otsisime ja otsisime ja mõtlesime no äkki sa oleksid nõus tulema, sul täitsa normaalsed pildid.“

See pole kindlasti pahatahtlikult mõeldud, aga jätab mulle koheselt mulje, et tegelikult olen ma üks tähtsusetu tegelane ja teil ongi vaja suvalist inimest, põhiline, et mingid pildid tehtud saaks. See on instant motivation killer.

Teil ei ole tarvis nii detailidesse laskuda. Piisab sellest, kui ütlete et olete korraldamisega lootusetult hiljaks jäänud ja uurida ehk mul on sel ajal vaba. Nii lihtne ongi. Kellegi uhkust sellega ei riivata 😊

Kui Sa pole endaga rahul

Olen 100% kindel, et seda on kogenud absoluutselt iga fotograaf.

 Klient palub end saledamaks töödelda, vahepeal ka näo struktuuri muuta. Huuled ja nina väiksemaks,, silmad suuremaks, lisaks mõned kilod maha võtta. List võib olla lõputu. See on üsna kohmetu olukord, kui klient seda palub. Kuidas käituda, mida öelda?

Alati aitab, kui sa annad mulle ülevaate enda ebakindlustest, sest ma ei ole Nõid Must, kes mõtteid loeb. Tänu sinu ülevaatele oskan sind  poseerima panna , mis toovad esile sinu tugevused, mitte nõrkused. Usalda oma fotograafi 😊

Kui sa töötled hoolikalt ja kaua kliendi pilte ja tema vastab
kas sa kavatsed mulle töödeldud fotod ka teele saata?

Jah, minuga on see olukord paaril korral juhtunud. Silun ja sätin pilti, saadan fotod teele ja saan just sellise küsimuse.

Wow, this is awkward. Sinu tööle pandi just ühe lausega totaalselt ära 😀

Ega seal polegi muud teha, kui saata võrdluseks enne ja pärast pilt.

Kui sa töötled minu tehtud fotod üle

Üldiselt, kui klient soovib pilti kasutada enda sotsiaalmeedias, siis annan loa kruttida juurde kergelt kontrasti, heledust, tumedust, et see sobiks nt tema instagrami ajajoonega.

Absoluutselt teine teema on see, kui sa otsustad minu fotodele teha “total makeover facetune editon”. Lisaks tuunid foto väga eredaks ja kahtlaste toonidega. Polegi kindel miks, kas selleks, et kõik oma näodekstuurid varjata?
Siinkohal mainiksin üle punkti „ ole enda fotograafiga aus“  ja
“ kui sa pole endaga rahul” juurde. 

Teate, mis on sinu fotograafile kõige karmim karistus?
Ta taggite enda versiooniks töödeldud fotograafi sel fotol ära. Palun olge armulised ja ärge nii tehke!

Kui Sa ei tutvu fotograafi stiiliga

Sel teemal sooviksin ma tegelikult pikemalt rääkida tulevases blogi postituses teemal
„ kuidas valida endale fotograafi“

Aga see on teema millest võib kirjutada isegi mitu korda.
Hea klient, alati tutvu fotograafi stiiliga, vaata kus ta üldiselt sessioone läbi viib, kuidas ta inimesed poseerima paneb, milline on tema töötlemis stiil.

Ära vali endale fotograafi ainuüksi selle järgi, et keegi soovitas või tegemist on hea tuttavaga.

Tuleb tõdeda, et mul on elu kõige ebameeldivamad fotosessioonid olnud just tuttavaid pildistades, kes on mind ainult tutvuse pärast tellinud. Hiljem saan tagasisideks, et pildid ei vastanud ootustele. Olgu põhjuseks, et  fotod ei olnud helged/õhulised ja üleüldse roosamanna. Kahjuks minu stiil polegi selline.

Hiljuti jäi mulle silma kuidas üks rahulolematu klient oli andnud kohalikule fotograafile negatiivse tagasiside, nii karmilt, et endalgi hakkas süda valutama. Enamus juhtudest selgubki see, et nad ei ole töötlemis stiiliga rahul. Keda Te süüdistada saate?

See oleks sama, kui minna fotograaf MONA juurde ja teda hiljem kiruda, et pildid tulid liiga soojad ja kontrastsed.

või tellida fotograaf Birgitvisuals ja kurta, et tabas liiga siirad hetked ja kuramus, ei töödelnudki Sind 10 aastat nooremaks ega 5 kilo saledamaks. 



Kui sa hakkad hinnast alla küsima

Ma tean, et fotograafide turg on pungil ja sa leiaksid vabalt kellegi, kes annaks sulle 100 töödeldud fotot 25 EUR-i eest. Samuti näen ma nende töö kvaliteeti. Aga hei, eks me kõik oleme ju kusagilt alustanud!

Räägime nüüd tõsiselt, üks osapool teeb fotograafiat hobi korras ja siis on teine osapool, need kellel on enda ettevõte ja teenivad sellega elatist. Kahjuks ei toidaks 30 EUR fotosessioon mind kuidagi ära. Korraliku fotograafi teenus ongi luksus teenus.

Ära  mine fotograafilt uurima tema hinnakirja ja siis etteheitvalt kostma, kui kallis ta on, sest fotograaf xx teisel pool tänavat teeb ju poole odavamalt. See, et minu teenus on kallis sinule ei tähenda, et see oleks kallis kellelegi teisele. See on väga okei, kui antud hinnakiri sulle ei sobi, lihtsalt täna fotograafi info eest ja liigu enda eluga edasi. Sa leiad alati endale kellegi sobiliku.

Igati arusaadav, et Sina kliendina näedki vaid seda osa, kus me pildistame tund ja kaks. Te ootate nädalakese ja pildid ongi imekombel valmis!

Enne sessiooni
Mul näiteks kulub mõnel päeval mitu tundi, et kõikide klientidega suheldud saada.
Pärast sessiooni aja kokkuleppimist hakkan välja mõtlema lokatsioone kus pildistada. Ma olen nagu Robocop kes enda silme ees linna kaarti läbi skaneerib ja üritab sinule parima ja huvitavama lahenduse leida. Ma ei lepi niisama kusagil pargis pildistamisega.
Vahepeal juhtub ka nii, et sessiooni vältel on mul tarvis täita  psühholoogi rolli.

Pärast sessiooni
Oleneb paketist aga ütleme nii, et tunnise fotosessiooni töötlemiseks kulub mul üldiselt mitu päeva. Mida ma teen? Ma panen paika vastava color gradingu, eemaldan pisikesed iluvead (akne, tasandan vajadusel arme, korrigeerin jumestust, kohendan kergelt juukseid)
Suuremate gruppide puhul on mul tihtipeale palju lõikamist, sest alati jäävad kellelgi silmad kinni. See tähendab seda, et ma lõikan teiselt fotolt inimesele uue näo asemele. Vajadusel eemaldan taustalt ka häirivad tegurid, teised inimesed, sõidukid, peast välja tulevad puud jne jne.
Lisaks.
Sinu kauni foto hinna sisse kuulub  arvutud tunnid enese harimist, kvaliteetne tehnika, pilvetehnoloogia igakuine rent + marketing. Tunnihinnast ei jäägi eriti midagi alles.

Fotograafidele. See on sinu otsustada, kuidas sa kliendile vastad.

A) Harid oma klienti ja annad talle viisakalt ülevaate, miks hinnakiri on selline nagu ta on. On sellesk väga äge projekt või lihtsalt idee, mida oled tahtnud juba pikki aastaid teostada.

B) Meil kõigil on  ette tulnud mingi võimalus, millest me ei taha kuidagi ilma jääda.
Uuri kliendilt, mis tema eelarve ette näeb ja võib-olla leiate lahenduse.

C) Täna teda viisakalt kirja eest ja soovi talle kõike paremat.

Ütlus „ You get what you pay for“ pole tühja.

Kui sa kutsud mind enda tähtsale sündmusele

Aga palud mul kaamera kaasa võtta. Lisaks patsutad mind õlale ja ütled, et sellegipoolest võin lõbutseda ja süüa ka võtta. Väga lahke sinust, mu kallis sõber.

Selles olukorrast annan ma sulle ainult kaks varianti.

1. Ma tulen sinu sündmusele ja naudin seda külaline olles.

2. Ma tulen sinu sündmusele tööd tegema ja sa maksad mulle.
Mingit vahepealset võimalust ei ole olemas.




Kui Sa jätad mulle maksmata

Kahjuks on see enamikele loomeinimestele väga tuttav olukord. Hetk, kus sinu heatahtlikkust kasutatakse ära.
Üks asi on see, et klient ei ilmu sessioonile, aga selle puhul julgen väita, et kui sa seda ei talu, siis ei tasu sellises valdkonnas üldse tööd teha.
Mina olen rakendanud süsteemi, kui soovid sessiooni aja lukku panna, siis see ei toimu enne, kui oled tasunud 30 EUR broneeringutasu. See distsipilineerib. Vahel juhtub, et saan kliendilt pildistamise päeval pika vabandus kirja, kas ta on väga haige või midagi juhtus. Igati arusaadav, kui sul on mõjuv põhjus, siis leiame uue aja, ega ma ei hakka sulle ära jäänud sessiooni eest arvet saatma, sest teenust pole osutatud.
Kohmetuks kisub aga olukord siis, kui mu kallis  klient satub minuga samal õhtul samasse kohta rõõmsalt õhtustama või ma avastan sotsiaalmeedia kontolt, et raskelt haige klient paneb sõbrannadega pidu ja šampanjat voolab ojadena. Sellegipoolest, ma ei edasta Sulle arvet, ma lihtsalt loodan, et Sul on natukenegi häbi, kui sa minu laia irvega nägu teisel pool lauda näed.

Teistsugune olukord on nüüd see, kui ma olen Sulle teenuse osutanud ja valiku tegemiseks galerii edastanud. Vahel juhtub, et sinu kallis klient, kellega sul oli niivõrd hea klapp, hakkab sind ignoreerima, arve tähtajast tiksub mõni päev, nädal, kaks. Kirjadele ei vasta.

( jah, ma tean,et paljud küsivadki tänapäeval 100% ettemaksu. Mul on endiselt hea usk inimestesse)

Vahel juhtub nii, et pärast nädalast makse hilinemist saan pika vabandava kirja teemal, kass vajab hädasti veterinaari abi ja arsti  arved läksid meeletult suureks. Ma nutan koos sinuga, sest ma armastan loomi ja eks kõigil tuleb ettearvamatuid olukordi ette.

Olukord muutub aga kiirelt, kui ma satun rääkima meie ühise tuttavaga või ülla ülla, satun taaskord sinu sotsiaalmeedia kontole. Jah, Eesti on väike, jah, tuletan meelde, et sa lisasid mind ise sõbralisti.
Sealt avastan, et minu vaene rahahädas klient on
A. shopingu reisil Londonis
B. grillib sõpradega õues, kaisus seesamune  kiisumiisu, kes on suremise asemel ikka väga elus
C. Ta käis peo tarbeks jumestaja juures, kes kasseerib oma töö eest sama summa, mis on minu 0,5h sessiooni maksumus. Prioriteedid paigas.

Igatahes, neid variante on lõputult. Need on vähesed punktid, mis on minuga juhtunud.
Kõige ebameeldivam olukorra juures ongi see, et ma pean ennast sulle pidevalt meelde tuletama seoses maksmata arvega ja see ei ole üldse meeldiv. Lõpetuseks, isegi kui sa pika pinnimise peale mulle arve ära tasud, siis on meievaheline hea klapp läinud, kaasa arvatud usaldus.
Kliendi ja teenuspakkuja toimivaks ja püsivaks suhteks peab olema austus ja ausus.

Isegi , kui Sa tulevikus mult taaskord teenust soovid tellida, siis suure tõenäosusega ma Sulle aega ei leia.

Loodan, et see postitus oli hariv mõlemale osapoolele.
Lisaks huvitaks mind, millistesse olukoradesse olete Teie sattunud? Seda kas kliendi või klienditeenindaja rollis olles.

Austage üksteist ja ilusat kevadet.

susanmust

Passionate portrait photographer from Estonia.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More from Portfolio