Elus on asju, mis väärivad raha kulutamist. Minu jaoks on selleks hea söök, kohv, reisimine, kvaliteetne make-up. Sama on fotograafiaga.
Leida fotograaf, kelle töö sul silmad särama paneb, on hea fotosessiooni alus.
Tänu klientidega suhtlemisele olen saanud koostada listi, mille järgi nemad endale fotograafi valivad. See loodetavasti aitab ka sind.
Töötlusstiil
Olen tihti kuulnud, kuidas klient väljendab teise fotograafi suunas rahulolematust. Tuleb välja, et nr 1 põhjus on see, et nad pole tema töötlusega rahul. See on üsna üllatav põhjus, sest esimene omadus, mille järgi fotograaf valitakse, on just tema töötlemise stiil. Tänapäeval on niivõrd laialdane valik erinevate stiilidega fotograafidele. Mõtle hoolikalt läbi, millise hõnguga fotoseeriat Sa soovid, ja vali esmalt fotograaf välja just tema stiili järgi.
Juhul, kui Sulle meeldib sinine vesi ja roheline muru, siis ära võta fotograafi, kes kasutab tugevaid pruunika tooniga filtreid ning vastupidi. See vastus ei pruugi sulle meeldida, juhul kui oled hiljem rahulolematu, siis saad selles süüdistada vaid ennast.
Mõned stiili näited.
Moody
Vibrant– tugevad kontrastsed pildid
Bright & airy – Mahedad ja loomulikud toonid.
Nõuanne. Lisaks töötlemise stiilile vaata ka seda, kas nad lisaks color gradingule teevad naha korrigeerimist?
Mina korrigeerin peaaegu alati kergelt näonahka, kohendan juukseid ja lisapagasina eemaldan taustalt ebavajalikud asjad.
Paratamatult ei meeldi inimestele enda juures mingi kindel asi, olgu see pisike korts silma all, armiline nahk või midagi muud. Anna sellest fotograafile teada. Kõige häirivam olukord on see, kui oled fotograafina hoolikalt pilte töödelnud ja sa selle facetune või mingi inetu filtriga ära rikud.
Tutvu fotograafi portfoolioga
Lisaks töötlemise stiilile tutvu, kuidas ta inimesi pildile püüab.
Igal fotograafil on teatud viisid, kuidas ta klienti poseerima paneb ja milline on tema lähenemine. Üks laseb sul ringi keksida ja tantsida, teine soovib, et sa staatiliselt paigal püsiks ja kaugustesse vaataksid.
Teiseks, kas fotograaf teeb üldiselt pilte vaid täispikkuses, lähivõtteid või hoopiski jätab teid kaadrisse väga minimalistlikult?
Kolmandaks, kus ta inimesi jäädvustab?
Mõnel fotograafil on vaid üks kindel asukoht, kus ta sessioonid läbi viib. Näiteks üks pildistab Botaanikaaias, teine stuudios, kolmas linnas urbani hõngulist seeriat, neljas ainult viljapõllul.
Stuudio fotograaf ei pruugi olla nii asine välistingimustes, ent fotograaf, kes pildistab tavaliselt vaid loomuliku valgusega, ei pruugi olla asjalik stuudios.
Minu jaoks on stuudio fotograafia meeletult igav, minul paneb silmad särama kõik mida linn, loodus või sinu enda kodu pakub.
Minupoolne nõuanne, kui fotograafil puudub kodulehekülg, kust pikemaid fotoseeriaid uudistada, ärge peljake küsida ühe täispika fotosessiooni või täispika pulmapäeva galeriid. See hoiab ära ka hilisemaid ebameeldivaid üllatusi.
Pildistamise stiil
Ma piirdun kahe kõige levinuma stiiliga.
Dokumentaal– fotograaf jäädvustab hetki ilma igasuguse juhendamise ja poseerimiseta.
Mulle meeldib dokumentaali kutsuda teise sõnaga “candid shot”. Niisama dokumentaal kõlab nii jäigalt, kuigi tegelikult on see täielik vastand. Antud stiil on kindlasti minu lemmik.
Portree – inimene poseerib sulle täpselt nii, nagu Sa teda oled suunanud.
Kui Sa tutvud minu tööga, siis näed, et mulle meeldib väga ühildada dokumentaali portreega. ( teisisõnu võib kutsuda ka lifestyle fotograafiaks)
Ma lihtsalt armastan, kui Sa tuled oma kestast välja ja kingid mulle ehedaid emotsioone. Olen arvamusel, et saad pildil näidata ehedaid emotsioone, samal ajal ilus olles. Ära karda naeratada, see on sinu kõige kauneim aksessuaar.

Iseloom ja hea klapp
Fotosessioon peaks ALATI olema stressivaba ja lõbus. Hea omavaheline klapp fotograafiga on kõige alus. Kuidas seda välja selgitada?
Stalgi fotograafi sotsiaalmeediat.
Jah, see kõlab kummaliselt, aga me kõik oleme seda teinud.
Tutvu tema professionaalse ja isikliku kontoga.
Sealt võid aimu saada, millise inimesega tegemist on. Äkki avastad, et teil on sarnased huvid.
Nõuanne, kui sa uudistad fotograafi postitusi ja miskit sind häirib või tema jutt paneb sul silmi pööritama, siis on juba teada, et te ei ole üksteise jaoks loodud.
Teine viis on fotograafile helistada.
See pole küll minu isiklik lemmik, aga üldiselt saab kõne kaudu aimdust inimesest.
Kolmas, ja tegelikult väga oluline punkt, on suusõnaline soovitus + klientide arvustused Fb lehel.
Inimesed on küll erinevad, mõnele võid sa meeldida, mõnega on hirmus raske jutu lainele saada ja õhus on pinget. Kõik kõigile ei saagi meeldida, muidu oleks maailm üks õnnetu ja draama vaene koht.
Siiski saad sa teiste soovituste põhjal teada paljutki.
– Kas ta juhendab sind sessioonil või on vaikne nagu hiireke?
– Kas ta on häirivalt aktiivne või rahulik?
– Kuidas on olnud üldine kommunikatsioon? Kas ta peab tähtajast kinni?
– Muu: ettevalmistus sessiooniks/ riietus
Ma olen kuulnud õuduslugusid, kuidas fotograaf on ostnud pulmapäevaks uue tehnika ja ei ole sellega toime tulnud. Pulmafotograafid teavad, kui stressirohke ja tiheda graafikuga sündmus see tegelikult on. Seega, kui sul on fotograaf, kes ei suuda grupipildi tarbeks statiivi 10 minuti jooksul lahti saada ja keeldub abist, siis on ikka jama lugu küll.
Riietus.Kutsuge mind vanakooliks, aga minu arvates on viisakas riietus elementaarne.
Paar suve tagasi jälgisin piinlikustundega, kuidas väga napis rõivastuses preili peresessiooni läbi viis. Kõigil oli raske kaamerasse vaadata, kui vastu vaatas uhke partii ja liiga lühike seelik.
Või kuidas sõbranna rääkis, kui endast väljas oli olnud tema õde, kelle pulmapäeval ilmus kohale erkpunases ja liibuvad kleidis fotograaf.
See ei tähenda seda, et pead ennast sessiooni tarbeks riietuma nagu nunn, pigem pean silmas, et ära kunagi riieta end uhkemalt, kui pildistatav.
Nõuanne.Pisikese fotoseeria puhul ei pea Sa seda listi nii rangelt järgima, aga kui oled valimas fotograafi oma pulma ja fotograaf on valitud, siis ma väga väga soovitan teha temaga üks test shoot. Pulmapildid tulevad palju vabamas stiilis, kui sul on palgatud fotograaf, kellega sa oleksid nagu vana sõber. See on WIN WIN!
Mina pakun tulevastele pulmalistele soodustusega fotosessioone, et omavahelises klapis kindel olla.
Teisejärguline list, mida võid fotograafi valides silmas pidada.
Hinnakiri
Öeldakse “ you get what you pay for”
Loomulikult soovib iga loomeinimene, et nad saaksid vääritud tasu, aga vahel on lihtsalt nii, et klient ei suuda endale lubada 2000 EUR maksvat pulmafotograafi või 250/300 EUR tunnis maksvat fotosessiooni.
Fotograafi amet ei ole soodne lõbu. Esiteks, kallis tehnika, kodulehekülje ülesehitus ja haldamine, maksud, töötlusprogrammid, piisava võimsusega arvuti ja list läheb edasi ja edasi. Seega tasub mõelda, et kust odavama hinnaga fotograaf kokku hoiab.
Kas tasub seda alles siis teada saada, kui oled ta tellinud enda pulmapäeva jäädvustama?
Kui hakata võrdlema soodsama ja kallima hinnakirjaga fotograafi, siis
eeldatavasti on kõrgema hinnakirjaga fotograafil suurem kogemustepagas, kindel töötlusstiil ja piisavalt tööstaaži, ta on endale nime teinud ja kliendipagas on suurem, kui seda on alustaval fotograafil. Tõenäoliselt alustav fotograaf otsib alles enda stiili ja kliente,seetõttu ei saa ta endale kõrgema hinna küsimist lubada, kuigi ta võib olla sama andekas ja asine, kui staažiga fotograaf.
Miks ma hinnakirja teisejärgulisse listi panin?
Olen arvamusel, et puhtalt hinnakirja vaadates ei tasuks teha otsuseid, aga soovitaksin väga odavat hinda nähes sul tähelepanelikum olla.
Kokkuvõtteks
Vali endale fotograaf
1. Tema stiili järgi
2. Kui Sulle meeldib see, mis sa tema portfoolios näed
3. Temaga suhtlemine on vaba ja lõbus + suussõnaline soovitus
4. Hinnakiri
Kas Sinu väljavalitud fotograafil on enam kui 2 punkti, mis Sind häirivad?
Sel juhul tasub sul veel korra järgi mõelda, kas te üksteise jaoks loodud olete.
Recent Comments